Cami ne demek?

Türkçe sözlüklerde "Cami" ifadesini detaylı bir şekilde araştırdık...

Kısaca "Cami" ne demek?

 1. Müslümanların namaz kılmak için toplandıkları yer.

 2. Toplayan, bir araya getiren, bir arada bulunduran

  Örnek:

  Umumi kütüphane, ilmin, edebiyatın her şubesine ait kitapları cami olmak lazım gelir. Z. Gökalp

 3. (Mimarlık) Müslümanların içinde toplanıp tapındıkları yapı. Esascami ve avlu gibi iki bölümü vardır. Esascami, mihrap, mimber, vaiz kürsüsü ve dikdörtgen oylumun üzerini örten kubbe ve yan kubbelerden meydana gelir. Minareler esascamiin dış duvarlarına ya da içavlu duvarlarına bağlanmıştır. Soncemaat yeri esascaminin giriş kapısı olan yüzünde (batı yüzünde) bulunur.

 4. 1. derleyen, toplayan. 2. içine alan. 3. cuma namazı kılınan mescid. 4. en az sekiz bablık hadis kitabı. – molla cami: iranın xv. asırda yetişmiş büyük mutasavvıf, mütefekkir, alim ve şairi. asıl adı mevlana nureddin abdurrahman b. nizameddin’dir. birçok manzum ve mensur eserleri vardır.

 5. İslam mabedi. İbadet yeri olan bina.

Cami nedir? İlişkili sözcükler

 • Cami Mimarisi: islam mimarîsinin en önemli yapı türü olan cami, dönemlere ve yerel özelliklere göre bazı farklılıklar gösterse de, bir ibadethane olarak işlevine uygun bir tarzda biçimlenmiştir. büyük bir cami, genel olarak kendisini konut alanlarından ayıran, bir dış avluya (harim) sahiptir. dış avluyu çevreleyen taş duvarlarda madenî şebekeli pencereler bulunur. dış avluyu kuzey duvarının tam ortasında, devamı...
 • Mevlana Cami: (Bak: Cami) devamı...
 • Molla Cami: (Bak: Cami) (Osmanlıca’da yazılışı: molla câmi) devamı...
 • Mescid: Secde edilen yer. Namazgah. Cami yerine kullanılan namaz yeri. devamı...
 • Atrium: Atriyum, kulakçık, avlu, orta avlu (roma); kemeraltı Eski Roma evlerinde avlu veya giriş yeri devamı...
 • Selatin Cami: Osmanlı padişahlarının veya eşlerinin yaptırdıkları camilerden her biri devamı...
 • Cami Hesap: Bk. toplayıcı sayışım devamı...
 • Efratını Cami: (tanım için) eksiksiz, artıksız. devamı...
 • Cami I Miyane: Bk. orta camisi devamı...
 • Bınamaz: Namaz kılmayan, namazı terkeden, namazsız. Beynamaz. (Bak: Tarik-üs salat) Namaz, İslamın temel şartlarından biridir. Peygamberimiz (A.S.M.), namaz dinin direğidir demiştir. Namazını terkeden dininin direğini yıkmış olur. Beş vakit namaz için bir saat yetmektedir. İnsan bir günün 24 saatinden bir saatini Allah’ın huzuruna çıkmak demek olan namaza ayırmazsa büyük ziyana uğramış olur. Namaz kılan insan kötülükten devamı...

Cami ne demek sözlük anlamı nedir sorusunu farklı sözlüklerden yararlanarak yanıtladık. Paylaştığımız bilgilerde eksik veya hatalı bir şey var ise, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz.