pireler sözlük anlamı nedir?

Sözlükte pireler kelimesinin manası:

  1. İnsanlarla hayvanlarda dış asalağı olarak yaşayan, ağız yapıları kan emmeye elverişli, birçok familyaya ayrılan kanatlılar takımı.
  2. (Yun. siphon: tüp; pteryx: kanat) Eklem bacaklı hayvanlardan, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, vücutları yandan yassı, ağız parçaları delip emmeye elverişli, gelişmelerinde tüm başkalaşım görülen, kuşların ve memeli hayvanların kanlarını emen, çoğu dış asalak, kanatlarını ikincil olarak kaybetmiş, insan piresi (Pulex irritons), kuş piresi (Ceratophyllus avium), sıçan piresi (Xenopsylla cheopis), köpek piresi (Ctenocephalus canis) türleri iyi bilinen bir takım.
  3. Tambaşkalaşma gösteren ve insanlarla çeşitli hayvanların dışasalağı olarak yaşayan, ağız yapıları sokup emmeğe elverişli, sıçrayıcı böcekler takımı.
  4. Siphonaptera takımında bulunan paraziter kan emen kanatsız böcekler. Yaklaşık olarak 2500 tür pireden % 94'ü memelilerden, geri kalan kısmı ise kuşlardan kan emmektedir. Pireler sürekli olarak farklı konaklardan kan emme alışkanlıkları nedeniyle birçok hastalığı taşırlar. Ancak temel olarak vebanın vektörü olarak bilinmektedirler. Medikal önemi bulunan türler Cediopsylla, Ceratophyllus, Ctenocephalides, Ctenophthalmus, Diamanus, Echidnophaga, Hoplopsyllus, Leptopsylla, Monopsyllus, Neopsylla, Nosopsyllus, Oropsylla, Pulex, Rhopalopsyllus, Tunga ve Xenopsylla cinsleri içerisinde bulunmaktadır.

pireler ile alakalı bazı sözcükler ve anlamları