Sindirim Sistemi ne demek?

Türkçe sözlüklerde "Sindirim Sistemi" ifadesini detaylı bir şekilde araştırdık...

Kısaca "Sindirim Sistemi" ne demek?

  1. Organizmada besin maddelerinin sindirilip emilmelerini ve geri kalan yararsız maddelerin dışarı atılmalarını sağlayan organların bütünü, sindirim aygıtı.

  2. Genel olarak ağızla başlayıp anüsle biten ve besin maddelerinin alınıp sindirilmesini ve sindirilmiş besinin emilmesinden sonra geriye kalan artıkların organizmadan atılmasını sağlayan sindirim kanalı ve ona bağlı organlar topluluğu; ağız, yutak, yemek borusu, mide ve bağırsaklardan oluşur.

  3. Besin alınması, sindirimi ve emiliminin gerçekleştiği, atık maddelerin atıldığı, ağızla başlayıp anüsle sonlanan, sindirim kanalı ve buna bağlı sindirim salgı bezleri ve organlardan oluşan yapı topluluğu, sistema digestoryum.

  4. Genel olarak ağızla başlayıp, anüsle biten ve besin maddelerinin alınıp sindirilmesini ve sindirilmiş besinin emilmesinden sonra geriye kalan artıkların organizmadan atılmasını sağlayan sindirim kanalı ve ona bağlı organlar topluluğu.

Sindirim Sistemi nedir? İlişkili sözcükler

Sindirim Sistemi ne demek sözlük anlamı nedir sorusunu farklı sözlüklerden yararlanarak yanıtladık. Paylaştığımız bilgilerde eksik veya hatalı bir şey var ise, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz.